Krmítkům třikrát hurá

Různým komplikátorům kočičího stravování jsem věnovala dost pozornosti, nyní s odstupem času už jen shrnu jejich využití v naší domácnosti a zaměřím se i na možnosti, jak tyto ne úplně levné vynálezy snadno a vesměs bez nákladů nahradit takzvanými USS (udělej si sám) variantami.

Labyrint od Hagenu je u nás nejméně oblíben Mášenkou. Buď se jí nechce nebo to už zase neumí nebo má strach, že ji vevnitř něco kousne, ale ke krmítku na muří noze jde až v nouzi nejvyšší. Zato se u něj často povaluje, stejně jako u ostatních zdrojů jídla, a čeká, co kde samo vypadne. To Adélka s Labyrintem nedělá žádné štráchy – zadrápne se za jeden otvor, krmítko nakloní a na zem se vysype hromada granulek. (Někdy se svalí celý aparát.) To zelené komínky Stimulo od Aikiou jsou naopak černou kočičkou oblíbené velmi. S nadšením vydloubává jejich obsah a nikdy s tím nemá tolik práce, aby ji vynaložená námaha odradila. Zvažuju nákup tzv. třetího levelu, čímž bych získala možnost vyměnit nejmělčejší mističky za čtyřpatrové komíny. A nakonec koule SlimCat – ta je využíváná pouze na pamlsky a kočky si s ní taky poradí. S čistým svědomím mohu doporučit všechny tři vynálezy – zaručeně osvěží krmný režim každé kočky.

Komu se nechce do plastových udělátek investovat, může si nějaká zkusit vyrobit sám. Nejsnáze pořídíte již zmiňovaný kočičí adventní kalendář – vysypte čokoládky, nahraďte je granulemi a okýnka zase zavíčkujte. Pro (pod)průměrně inteligentní kočku to není příliš složitá úloha, Mášenka jí byla nadšena a poté, co všechna okýnka vyplenila, na kalendář se sama uložila, prohlásila jej za svůj majetek a čekala, až bude znovu naplněn.

Dále se nám skvěle osvědčila kartonová krabice s vyřezanými otvory. Díry udělejte velké akorát tak na jednu vypasenou tlapičku a uvidíte, co na to zvířátka. Mášenka překvapila a krmení z útrob krabice získávala až podezřele rychle. Granulky se uvnitř neposlušně kutálí, protože chlupatá packa do nich šťouchá poslepu a kočka se tak při lovu dokáže docela pěkně rozohnit. Pokud se tedy nejmenuje Adélka, která strčí k jednomu otvoru šňupák a myslí si, že dovnitř nacpe celou hlavu a pěkně se v krabici rozhlédne. Načež se škatulí před nosem jezdí po podlaze a diví se, proč se na ty pitomé granule nemůže dostat.

S kartonem obecně se můžete vyřádit a až začne být hnusný nebo jej rozšlápnete, tak ho prostě vyhodíte k recyklaci. Využijete téměř jakoukoli krabici – třeba od kosmetických ubrousků s již existujícím otvorem. Ale granule půjdou lovit i z obyčejných papírových sáčků, co parádně šustí, z krabiček od čajů, vysouvacích sýrů nebo ruliček od papírových utěrek. Jste-li tvořivější, schovávejte si vnější obaly od past na zuby nebo různých mastí či make-upů a vyrobte si chudou příbuznou uhelné elektrárny – tyto úzké krabičky zkrácené na různé výšky zasuňte do připravených výřezů ve víku ploché krabice (třeba od klávesnice) a přilepte je dnem k jejímu vnitřku. Trvanlivost bude omezená, ale k vyzkoušení a dočasné zábavě postačí. Do trochu vyšší krabice můžete pozasouvat i zmíněné ruličky.

Stačí trochu zapojit fantazii a než papírový obal vyhodíte, zkuste se zamyslet, jak by si s ním mohla kočka pohrát.  Neomezujte se jen na obyčejné pasivní misky. Bagrováním v hromadě jídla předložené pod nos ještě nikdo nezhubnul ani nezbystřel.

Příspěvek byl publikován v rubrice Testujeme, Tipy a nápady se štítky , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře: Krmítkům třikrát hurá

 1. Ivca napsal:

  Vzhledem k tomu, že jsi mne ovlivnila v myšlence, že kočky jistojistě potřebují něco nového, co je trochu zabaví, a navíc se nebudou jen tupě cpát, považuji za svou povinnost informovat co se děje s Labyrintem.
  Přišel v úterý. Slavnostně jsem donesla krabici domů a za asistence třech kožichů jí rozbalila. Trochu nevěřícně jsem koukala na podložku, která byla smotaná vevnitř…myslela jsem, že se má nějak nastavit tak, že má ztěžovat přístup tlapek dovnitř přístroje, ale to byla jen lenost číst obrázkový manuál. Nakonec jsem pochopila a s obrovsnou slávou krmítko umístila hned vedle mističky s granulemi. A čekala.
  A čekala…
  A čekala…
  Pár granulek spadlo dolů, tak byly zblajznuty, jinak všichni chodí do normální mističky, bojím se jí sebrat, aby chuděrky nezemřely hladem.
  Až DNES!!! Nezvyklý zvuk granulek padajících z výšky do plastu mě donutil zvednout oko…čekala jsem, že krmítko bude hračka pro šikovnou Macešku. Jako druhá v záloze byla sice trochu líná a trochu natvrdlá Kačenka. Jenže granule vypackovávala lenoch a blbounek Gábinka :) Nicméně asi to byla náhoda, byla to otázka asi 30 vteřin, sbaštila co vypadlo a dál se o ten báječnej vynález nezajímala…
  Tak to jen tak, abys věděla…
  A prosím, kde jsi sehnala to krmítko s těma mističkama? Tam bych se možná chytla líííp :D :D :D

 2. lentilki lentilki napsal:

  mističky jsou taky ze zoohitu, ale ty jsou fakt spíš jen pro srandu, je to moc jednoduchý :) Před Lindičkou jsem to musela schovat, ta všecko vypipnkala ven a honila to pak po bytě :)) No a k labyrintu – dokud neschováš normální misku, moc velkej pokrok nečekej :D

 3. karla napsal:

  Nádherné povídání o kočičkách je z toho cítit velkou lásku k nim.Moc děkuji za návody ke krmítkům.hned se do nich pustím,a jsem zvědavá jak bude Amálka reagovat,je hodně bojácná,ale moc chytrá.Děkuji,děkuji

 4. karla napsal:

  Dostala jsem adresu od dcery .Jsem na této stránce poprvé,ale teť budu stálou návštěvnicí.Mám kočičku Amálku,ale je trochu bojácná,cizí lidi moc nebere.Ale ráda chodí po zábradlí ve 3patře.(manžel šílí srachy,ale já ne,moc jí věřím že ví co dělá.
  Díky za krásné povídání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..