Cat-sitting aneb Tak radši nikam nepojedem…

Snad každý, kdo kdy sdílel domácnost s kočkami, alespoň jednou v životě sháněl hlídání na dobu své dočasné nepřítomosti nebo je sám jinému nešťastníkovi poskytnul. První varianta je podle mě ve většině případů o poznání složitější a stresuplnější. Svěřte někomu cizímu svá milovaná zvířátka. A čím cizejší ten člověk je, tím hůře.

Otázky Václava Hlodavce

Já vždy vytvořím sofistikovanou dokumentaci, kterou vyvěsím za vstupními dveřmi na nástěnce. Sestává z harmonogramu určujícího dny,  kdy se dostaví která osoba (jde-li o dlouhodobější absenci a jeden vymetač záchodků ji nepokryje), dále plánku bytu s barevným vyznačením všech strategických bodů (záchodky, misky, úložiště granulí, ubikace pískomila, fontána…) a nakonec seznamu činností s přesnými instrukcemi. Aniž bych měla v úmyslu jakkoli shazovat inteligenci svých přátel, zastávám v tomto případě heslo, že více je někdy více a nešetřím informacemi. Podklady samozřejmě zasílám v předstihu i elektronicky, aby pověřené osoby měly čas se připravit a vznést případné doplňující dotazy. Na konci dokumentu uvedu telefon na veterináře a mapu se zvýrazněnou cestou do jeho ordinace, pro jistotu telefon na kočičí pohotovost a samozřejmě telefon na sebe, pro případ, že by někdo z hlídačů byl okraden o mobil a musel mi volat z budky. Poslední bod v seznamu instrukcí je vždy stejný – žalostně prosím o zaslání informativní sms, že je vše v pořádku. Ať se nacházím kdekoli, nemám klid, dokud večer nedostanu uklidňující zprávu, že kočky jsou živé i zdravé a pískomil se nestal jejich večeří.
Pokud se vám osvědčení krmiči odstěhují nebo prostě nemají v potřebném termínu čas, jste poměrně namydlení. Můžete si zaplatit službu agentury, funguje-li nějaká v místě vašeho bydliště, nebo si podat inzerát mezi svými virtuálními kočičími přáteli a zkusit se pro změnu seznámit i v reálném životě (nejlépe s někým, koho zná někdo, koho už v reálném životě znáte) . V každém případě to bude o nervy.

Kdyby to tak viděly moje kočky!

Vybírejte a prověřujte důkladně, tomu člověku svěříte nejen klíče od své domácnosti, ale hlavně svoje kočky! Někdy však může být zodpovědnějším pečovatelem  kočkou nepolíbený cizinec, než kamarád, který se doma stará o pár venkovních příživníků a zapomene vám před odchodem zavřít okno (protože si špatně přečetl instrukce, bod 18: Přesvědč se, že jsou důkladně zavřená všechna okna!) To je ovšem riziko opouštění koček. Z vlastní zkušenosti ještě přidám jednu radu: jestli budete pro hlídače přidělávat nové klíče, vyzkoušejte je nejprve v zámcích! Nestane se pak, že vám bude vpodvečer do tichého laponského lesa s minimálním dosahem signálu psát vaše vzteklá matička, že se nemůže do toho zas*anýho bytu dostat, a že se může na nějaký zas*aný kočky vys*at a že jede okamžitě domů. Ušetříte si dlouhé volání, přemlouvání, aby přijela znovu ráno a počkala na zámečníka, kterého samozřejmě v Brně sháníte z Finska vy. Nestrávíte bezesnou noc plnou hrůzných myšlenek na hladové kočky, pročůrané postele  nebo doutnající fontánku. Jednoduše, základem je nepodcenit přípravu! Anebo zůstat doma…

Růžoví čumáčci v akci

Cat-sitting z druhé strany, tedy když jej vy někomu poskytujete, bývá naopak velice příjemnou kratochvílí. Sice může být otrava trmácet se ve vánici přes půl města po náledí do domu, který sídlí na kopci a vedou k němu úzké silničky obsypané nahusto zaparkovanými auty, ale pohrát si a pomazlit se s úplně jinak barevnými, jinak vonícími a jinak reagujícími kočkami je osvěžující zážitek. Můžete tak třeba obstarávat zázračné kocoury, o nichž majitelka tvrdí, že NIKDY nelezou na stůl nebo na linku. Když jí po návratu z dovolené ukážete usvědčující fotografie, vynadá vám sice, že jste jí zkazili zvířata, ale vy víte, že cizí kočka vám svěřila své tajemství a máte příjemný spiklenecký pocit (ve skutečnosti jste cizí kočce úplně ukradení a na stůl vlezla jen proto, že si z vás nic nedělá). Kdo má doma tmavé čumáky, bude se tetelit nad růžovými nosíky a polštářky tlapek, kdo má krákosrsté kočky, slastně se zaboří do dlouhých chlupů, majitelé britek si rádi ohmatají naprosto odlišnou orientálku a tak dále. Je to prostě krásný výměnný, obohacující obchod.

Damián na linku nikdy neleze!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Obrazem, Ze života se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..