Oči, uši, pusa, nos

Když je venku horko, prší, nebo pálí mráz,
bacily už netroufnou si na nikoho z nás!
Běžím doleva a běžím doprava,
peří je tu zase zpátky, to je zábava!

Hlava, ramena, kolena, palce,
hlava, ramena, kolena, palce,
hlava, ramena, kolena, palce,
uši, chlupy, pusa, břuch!

Dodnes jsem netušila, že tato odrhovačka má kromě refrénu i nějaký další text. Zdá se však, že může docela pěkně ilustrovat zdravotní stav našeho domácího zvířectva. Kočky poctivě běhají za peříčky a kromě toho, že mi Máša v nestřeženém okamžiku hryzla do máršmeláka a kus ho sežrala, nepodvádíme ani co do stravování – svědomitě odvažuju dietní dávky do oddělených mističek. Nicméně výsledek je takový, že žádný. Už to tak vypadá, že po dobrání pytle přejdeme plynule na stravu pro zralé kastrátky (mám v merku pro změnu Calibru 36) dávkovanou do krmítka a budeme doufat, že váha se udrží tam, kde je. Tolik k obezitě.

Dále tu máme Adélčinu otitidu. Dvakrát denně kapu Surolan a zdá se, že hnusota z útrob oušek postupně mizí. Kočičce se sice kapání nelíbí, ale rozhodně to prý není tak strašné, jako když se do ní snažím narvat Enroxyl. Po aplikaci kapek zatřese hlavičkou a už jsme zase kamarádky, po (pokusu o) aplikaci prášků trousí po celém bytě mohutné slinty a škaredě se na mě mračí celý večer. S prášky je to prostě marné a mám pocit, že kočka onemocní spíš ze stresu, než z nějaké pitomé bakterie. Už když beru platíčko do ruky, ubohému zvířeti se v očích zračí děs a pravděpodobně se mu před nimi v tu ránu začne odvíjet celý život. Jeden chytrý veterinář – mikrobiolog mi sdělil, že léčit bezpříznakovou kočku je nesmysl, pasterellu by prý pravděpodobně našel u většiny koček, co jich po světě běhá. A že když si vystřílíme všechna antibiotika už teď, čím pak budeme léčit, až kočce něco opravdu bude. Samozřejmě mám od tohoto rozhovoru a následných konzultací s jednou chytrou paní doktorkou dilema jako prase a nevím už, s kým dalším a z jaké strany bych si problematiku v hlavě utřídila, aniž bych poté byla ještě zmatenější než předtím. Momentálně se nacházím ve stádiu, kdy mi prášky nesmí do domu a lehký zánět dásní u Mášenky, resp. zubně-hygienickou prevenci u Adélky provádím pomocí Gingisanu a Orozymu.

Čímž jsme se od nežádoucího tuku a zanesených oušek plynule přes pasterellu přesunuli k zubatým tlamičkám. Všechny naše kočky už podstoupily laserové ošetření, aby se za rok či dva na operačním stole objevily s hubou plnou zubního kamene znova. Máša dokonce o jeden vyviklaný špičák přišla. Nevím, jak to mají jiné kočky, ale je jasné, že bez cílené prevence to u nás nepůjde. Proto jsem se odhodlala k velké drzosti. Každý den kočkám vrazím do držtičky prst opatlaný Gingisanem (máte vidět ty škleby – přitom to nemá vesměs žádnou chuť). Respektive jim ode dneška budu podávat kočičí zubní pastu Orozyme (v příbalovém letáku mě vyděsili podezřele lehkomyslnou radou ve smyslu, že je možné kočce pastu otřít o přední tlapku a „ona si ji olíže“. Hned jsem si představila typicky zhnusené obličeje a mastné ťápoty všude vůkol…) Mimochodem, Orozyme oproti Gingisanu chutná vážně pekelně, takže doufám, že kočičí chuťové pohárky mají jiné preference než ty moje.
Zaznamenáno o pár hodin později: Orozyme je nutno máznout kočce přímo na čumák a modlit se, aby to slízla dřív, než ji napadne zatřepat hlavou!

A nakonec srst. Mášenka vždycky na zádech vykazovala četné lupy hyzdící její krásný kožíšek, Adélka zase zcela nadpřirozeně pelichá, proto jsem se rozhodla pro investici do nepříliš levného nutričního oleje Eforion s esenciálními mastnými kyselinami podporujícími zdraví kůže, srsti a drápů (opisuju krabičku). Olej nemá žádnou chuť a má se míchat do jídla. Což sice trochu naruší náš dietetický režim, ale třeba kočičky trocha šťávy z kapsičky zmate a olej pozřou bez mrknutí oka.
Zaznamenáno o pár hodin později: Předepsané 2 mililitry nejsou zanedbatelné množství. Máša se nachytala a něco z naolejované gourmetky pojedla. Adélka se k misce přiblížila na půl metru, zavětřila, otočila se na patě a odešla, odkud přišla. Uvidíme, zda ji hlad předsvědčí!

Níže pro ilustraci naše aktuální lékárnička:

Příspěvek byl publikován v rubrice Domácí lékař, Testujeme se štítky , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..