Kočky na dietě I.

Jednička v titulku naznačuje, že kočičí váha, respektive její úpravy, nebude a nemůže být jednorázovou záležitostí. Na úvod si nastiňme problematiku, shrňme možnosti, přiznejme si krutou realitu a poučme se z chyb.

Jak bylo empiricky, leč velmi neodborně zjištěno již dříve, kočky bytové si váhu upravují samovolně podle nálady (povětšinou tak, že tlusté konstantně směrem vzhůru a hubené směrem dolů) a vnější aspekty ji ovlivňují na první pohled zcela nelogicky. Mezi vnější aspekty počítám podávání „light“ krmiva a pokusy o pohybovou aktivitu vyvolanou člověkem. Pohybová aktivita, kterou se snažíte z kočky vytřískat pomocí různých berliček, jako je lejzrová tečka, peří na udici či dokonce běh vaší osoby s provázkem v ruce, má za výsledek jen to, že se docela obstojně zadýcháte a máte pak falešný pocit, že kočka se určitě z toho všeho pobíhání zadýchala taky. Nikoli. Naproti tomu „light“ krmiva, ač si to hodně lidí nesjpíš myslí stejně blbě jako já, zase nejsou určena obézním, tedy nemocným kočkám. Proto je zcela logické, že nějaké nahodilé testování rozličných speciálních granulí (ať už si říkají light, in home nebo castrate) je naprosto zbytečná záležitost. Všechny ty přívlastky v názvu znamenají totiž jediné: líná, neaktivní, avšak nikoli tlustá! Tlustá kočka pomocí „lehkých“ granulí nezhubne – tyto granule jsou pro udržení stávající váhy! A už vůbec nezhubne, budete-li jí tyto granule podávat formou non-stop bufetu. Prostě jsem po letech trapného ignorantství došla k objevnému zjištění, že „light“ granule jsou určeny pouze kočkám o zhruba normální váze, ale s podprůměrným výdejem energie, tedy pro ty, co se málo hýbou. Pokud je vaše kočka opravdu tlustá (poznáte to tak, že se příchozí návštěvy začnou smát nebo naopak s děsem ve tváří říkat věci typu: ježiš, ta je nějaká velká, ne?, případně ty neomalenější: ježiš, ta je tlustá jako prase!), budete pro ni potřebovat opravdovou dietní stravu. Rozhodně kočku nenechávejte za účelem zhubnutí o hladu, odrovnali byste jí játra nebo ledviny nebo nějaký další důležitý orgán! Jak kočku rozpohybovat zde už k výše uvedenému vůbec řešit nebudu, nejsem kouzelník. Takže k dietám.

Diety se označují „veterinary diet“ nebo nějak podobně a neměli by vám je prodat bez předpisu zvěrolékaře, což ovšem zřídka koresponduje s realitou, a můžete tak v internetu směle nakupovat, co chcete. Já vzhledem k výhodnější ceně objednala Royal Canine VD Feline Obesity. Problém s dietami v domácnostech o více kočkách s různými potřebami je vlastně jen jeden. Musíte zabránit zdravým i nemocným kočkám, aby nežraly, co jim nepatří. V podstatě to znamená spoustu komplikací, ze začátku určitě. Musíte nastudovat dávkování a toto přesně dodržovat. To ještě není tak složité. Pro vás. Horší je, jak to vysvětlíte kočce. Jak jí objasníte, že tuto dávku musí sníst právě teď, jinak bude hladovět až do večera. Pokud nemáte tolik uzavíratelných místností, kolik máte koček, jste taky v poměrně prekérní situaci. Musíte nad každou stát a hlídat, aby nelezla ostatním do misky a ostatní odhánět, aby nestrkaly čumák do té její. Všichni totiž víme, že v cizích miskách je vždy něco lepšího. Absolvovat takovouto proceduru každé ráno není přesně to, co potřebujete před stresuplným odchodem do práce. Proto jsem se rozhodla nastolit nové dietní pořádky v čase vánoční dovolené a v klidu kočky naučit, co mají jíst, kdy to mají jíst a hlavně, co jíst nemají. Další kapitola tedy bude následovat během svátků nebo po nich, podle toho, jak rychle moje chytré kočky pochopí, že čas neomezeného občerstvování skončil. Tuším peklo.

Příspěvek byl publikován v rubrice Domácí lékař se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jeden komentář: Kočky na dietě I.

  1. Rostoff napsal:

    Znám, znám, velmi dobře.. ;-) Budu tento miniseriálek bedlivě sledovat! :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..