Jak na chlupy a jinou havěť

Napadla mě dnes přitroublá slovní hříčka – líná kočka líná na lina. Pravdou je, že líná jsem já. Ale kočky opravdu línají. A moc. A nejen na lina. S leností a línáním souvisí i můj obrovský odpor k uklízení. Proto se s vámi podělím o vychytávky, které mně pomáhají nástrahy kočičího biologického odpadu zdolávat.

1) Chlupy a stelivo vs. robovysavač
Moc jsem si přála, aby se na něm kočičky vozily, bohužel na to nemají buď odvahu nebo náladu. Vysavač vypouštím do terénu zhruba v půlce týdne, aby udržel vrstvu chlupů a steliva v mezích únosnosti až do soboty, kdy vysaju pořádně (viz vsuvka pod čarou dále). Robovysavač jsme dostali darem k nákupu něčeho jiného, takže to není žádný génius, svou práci ale zastane uspokojivě a nikoho neruší. A teď následuje slíbená vsuvka pod čarou: Výše zmíněné „pořádně“ mě vždycky stojí všechny nervy. Nenávidím vysávání! Nenávidím ten debilní přístroj z protrženou hadicí zaizolovanou kobercovou páskou, s přívodovou šňůrou dost dlouhou na to, aby se někde v jednom kuse zamotávala a příliš krátkou na to, abych nemusela pětkrát přepínat mezi zásuvkami v bytě. Nenávidím ten odporný uširvoucí zvuk (v tom jsme s kočkami za jedno) a přidušené sípání, když se někde v jeho útrobách šprajcne chuchvalec chlupů a tah sání klesne na pětinu. Nenávidím vyklepávání sběrné nádoby, únavné čištění filtrů a nepraktické ukládání celé té změti krámů do komory. Jestli mě má v životě někdy z něčeho ranit mrtvice, bude to z vysávání. Vyhlédla jsem si tedy model na tyči (nic za sebou nevlečete, pouze šňůru, která je ovšem dost dlouhá) a založila si kasičku, kde si na něj v podobě padesátikorun střádám. Do té doby musím trpět.

2) Chlupy vs. červená rukavice
Rukavice nebo kartáč, je to jedno, pokud je někde uvidíte, bez váhání si je pořiďte. Obyčejně se to jmenuje „kartáč na odstraňování zvířecí srsti“ apod. Můj nenáviděný vysavač měl vrstvu této sofistikované červené textile nalepenu na jednom malém nástavci (na čalounění), vrstva však byla malá úměrně nástavci a brzy vzala za své. Viděla jsem na jedné výstavě i celou sadu takových odstraňovačů srsti a jedním z nich byl klasický velký vysavačový nástavec na podlahy s touto rudou vrstvou. Okamžitě mi zablikala očka, ale prodejce odmítal prodat pouze jeden kus ze sady, prý si musím koupit všechno (za nemalé peníze). Takže jsem nepořídila. Nicméně rukavice je skvělá jak na čalouněné sedačky, židle, křesla, tak na postele (oceníte, pokud se vám bazilišci rádi kloužou podél matrace), pelíšky, závěsy, a samozřejmě na oděvy.

3) Chlupy vs. mycí houba
Pokud pravidelně vytahujete prádlo z pračky odekorované jemnou náplavou kočičích chlupů, můžete počkat, až prádlo uschne a pak ho přejet rukavicí z bodu 2). Což je ovšem otrava a nemusí to úplně dobře fungovat na všech materiálech. Nebo ho vrazit do sušičky, která chlupy odpreparuje. Já sušičku nemám, takže do pračky přidávám mycí houbu. Polapí totiž hodně (ne všechny!) chlupů, zkuste to.

4) Chlupy vs. furminátor
Prevencí si trochu ulehčíte následnou námahu. Aby kočka méně samovolně línala, kde a kdy ji napadne, pomůžeme jí od srsti kartáčováním. Doporučuju furminátor. Dá se pořídit za dvě tři stovky (na kočky stačí velikost S) a opravdu funguje. Předpokladem úspěšného použití je samosebou i spolupráce kočky. Pokud se kočka nerada češe, ušetřete si peníze i nervy. Naším největším osrstněncem je Adélka. Podezírám ji, že jí chlupy okamžitě po vypadnutí v dvojnásobném množství a plné délce dorůstají. Jednou jsem dělala pokus – česala jsem ji dlouhými tahy pouze na hřbetu. Výrobce varuje, že tak můžete zvířátku vytvořit v kožichu brázdu. To neznají naši Adélku. Byla chlupatá pořád stejně. To na dlouhosrsté Mášence vyčesání poznat jde. (Akorát jí potom vyskáčou lupy a musíme ji schovávat před návštěvami. Vlastně ne, ona se schovává sama, lupy nelupy.) Až budete kočku furminátorem česat, oblečte se co nejméně nebo do nějaké jednorázové kombinézy a jděte před dům nebo ji aspoň strčte do vany. To budete koukat, co z ní lítá. Podobný odpadní produkt vykazuje už jen stříhání ovcí.

5) Chlupy vs. HairSucker 21
Chlupolap řady 21 je úžasná vychytávka pracující na principu čističky vzduchu. Kromě mikročástiček váš vzduch vyčistí i od volně poletujících kočičích chlupů! Konec vysávání, konec stírání červenou rukavicí, konec hub v pračce, konec zápasení s furminátorem! S chlupolapem je všem těmto otravným činnostem konec! Jedinou vadou přístroje je fakt, že ho ještě nikdo nevynalezl.

Tak, čtyři body z pěti jsme uvedli do praxe, spousty chlupů jsme se s minimální námahou zbavili, nezbývá, než šlápnout v ponožce do kočičího blití! To abychom neusnuli na vavřínech! Vždy ve střehu!

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy a nápady se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře: Jak na chlupy a jinou havěť

 1. mazec napsal:

  Pěkný článeček, tyhle furminátory jsou vskutku šikovná věcička :-)

 2. Magda napsal:

  HairSucker 21 ?????? Tak proč to tu vůbec píšete, když to neexistuje(nevynalezl) :D :D :D k smíchu toto!!

 3. lentilki lentilki napsal:

  Nooo, a už je to skoro čtyři roky a furt se toho nikdo nechytil!

 4. Ka napsal:

  Magda
  no ani po sedmi to nikoho nenapadlo, a přitom taková jednoduchá věc. Co to je za podnikatele u nás. Stačí na to jen vypracovat projekt a zažádat o dotace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..